Čechům trvá sedm let, než si naspoří na nový byt | Nové byty Praha

Čechům trvá sedm let, než si naspoří na nový byt

Při srovnání evropských zemí je Česká republika mírně pod průměrem co se týče dostupnosti bydlení. Nejjednodušší to mají obyvatelé Belgie.

 

Podle statistik si jsou Češi schopni na nový byt našetřit za sedm let v případě, že by si byli schopni odkládat bokem celý svůj hrubý plat. Nejrychleji se k novému bytu dopracují Belgičané a to již za tři roky. Nejdéle to trvá obyvatelům Velké Británie a to celých dlouhých deset let. Studii provedla společnost Deloitte a nazvala ji Property Index na základě analýzy vývoje cen v nemovitostí v 15 evropských státech, Rusku a Izraeli.

 

Co se týče srovnání mezi evropskými státy, drží se ČR pod mírným průměrem. V Belgii obyvatelé potřebují 3,2 hrubého ročního platu a se 3,3 hrubého platu jsou za nimi Němci. Nejhůře je na tom již zmíněná Velká Británie. Čechům by k pořízení sedmdesátimetrového bytu bylo třeba odložit 7,1 násobek průměrného ročního hrubého platu, Polákům ke koupi stejného bytu stačí pouze 7,2násobek a Maďarům 7,8násobek.

 

Na čem závisí dostupnost nového bydlení?

Především na tom, jak je vybraná země ekonomicky vyspělá. Čím je hodnota ekonomické vyspělosti vyšší, tím rychleji si našetří tamní obyvatelé na nové bydlení. Velká Británie je výjimka, která pravidlo potvrzuje. Zde jsou vysoké ceny nemovitostí především kvůli velkému zájmu investorů.

 

Cena nového bytu o ploše 70 m2 je v ČR okolo 1200 eur za 1 m2. V Praze je to dokonce 2020 eur za 1m2. Nemovitost pořídíte ve Varšavě o 13 % levněji a v Budapešti až o 41 %. Nejlevněji byty pořídíte v Portugalsku, kde vás metr čtvereční bytu výjde na 860 eur. V centru samotného Londýna je to naopak 14 090 eur.

 

Podle dostupných dat je zjištěno, že cena bytů v Praze se nijak výrazně nezměnila, naopak v centru Londýna stouply o 32 a  v Dublinu až o 34 %.

 

Zdroj: http://zpravy.aktualne.cz/finance/na-novy-byt-uspori-cesi-za-sedm-let-bez-dalsich-utrat/r~9a778cf214eb11e59d310025900fea04/

Komentáře a dotazy ke článku Čechům trvá sedm let, než si naspoří na nový byt

Vyhledávání novostavby Praha

  

Rozšířené vyhledávání novostaveb »


Top byty na prodej

  |  

Pražský Byt.cz

Novostavby přehledně na jednom místě

+420 734 396 752

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Další informace Rozumím