Rok 2016: Víte na co se můžete těšit ve světě realit a hypoték? | Nové byty Praha

Rok 2016: Víte na co se můžete těšit ve světě realit a hypoték?

Začátek roku 2016 přináší celou řadu legislativních změn. Ty se dotýkají jak majitelů, kteří si stavějí nemovitost, tak i těch, kdo svůj byt pronajímají. Ne vždy jsou to vítané změny.

 

Novela zákona o dani z přidané hodnoty zvedne cenu pozemků

Díky této novele se zařadí do skupiny pozemků, které podléhají DPH i parcely, které mají přivedené inženýrské sítě a dosud nebyl vydán souhlas s provedením plánované stavby. Převedení pozemku nově tedy podléhá sazbě 21%. Díky tomu se ceny pozemků zvýší o statisíce korun, v Praze a okolí i o miliony. U bytů k navýšení ceny příliš nedojde. Výhodu v tomto případě mají plátci DPH, kteří si jej odečtou.

 

Daň z nabytí i nemovitých věcí nově hradí kupující 

Doposud záleželo toto rozhodnutí na dohodě obou stran, nová legislativa určuje, že za nově koupenou nemovitost platí kupující. Výše daně zůstává na 4%.

Zákon o dani z nemovitých věcí zase přináší osvobození od placení daně pro ty, kdo mají pozemky, jež tvoří funkční celek se stavbou a nevyužívají je k podnikání. Daň z pozemku nově hradí výlučně vlastník, nikoliv uživatel.

Další výhodu získají obce, které mohou po dobu pěti let osvobodit od placení daní nemovitosti, jež postihne živelná pohroma. 

 

Průkaz energetické náročnosti budovy (PENB) je nutno předkládat i při pronájmu jednotlivých bytů 

V případě, že si včas u společenství vlastníků jednotek průkaz včas nezajistíte, čeká vás pokuta. PENB má pomoci novým nájemníkům zjistit, jak moc bude jejich byt energeticky náročný. Rozdíl v jednotlivých kategoriích může činit i několik tisíc korun ročně.

 

Změny v hypotékách

Na jaře letošního roku by měl platit nový zákon o hypotékách a spotřebitelských úvěrech i dalších půjčkách. S novým zákonem bude významně zvýšena ochrana spotřebitele. Novinkou bude možnost předčasně splatit hypotéku či jakýkoliv úvěr a zaplatit za to pouze účelně vynaložené náklady. Banka si nemůže účtovat desetitisíce jako sankci za to, že jste uhradili mimořádnou splátku. Nově můžete zdarma každý rok měsíc před výročím uzavření smlouvy uhradit jednu pětinu úvěru. 

 

Komentáře a dotazy ke článku Rok 2016: Víte na co se můžete těšit ve světě realit a hypoték?

Vyhledávání novostavby Praha

  

Rozšířené vyhledávání novostaveb »


Top byty na prodej

  |  

Pražský Byt.cz

Novostavby přehledně na jednom místě

+420 734 396 752